Wędrówki po kontynentach

W ramach realizacji programu własnego „Wędrówki po kontynentach”. W I semestrze roku szkolnego 2016/2017 cyklicznie w każdy poniedziałek odbywają się zajęcia tematyczne dotyczące wprowadzonego programu.

Celem spotkań jest poznanie ludzi z rożnych zakątków świata, o rozmaitych tradycjach i zwyczajach. Zajęcia promują ideę tolerancji na odmienność kulturową oraz rozwijają umiejętności społeczne w środowisku wielokulturowym.

Pierwszy cykl zajęć poświęcony został krajom azjatyckim tj. Chiny, Japonia, Rosja, Wietnam. Prowadzone zajęcia wzbogacone zostały o materiały uzupełniające – filmy, prezentacje, ilustracje oraz pomoce naukowe – globus interaktywny. Zajęcia miały na celu pokazanie podobieństw i różnic pomiędzy kulturami. Wychowankowie poznali Chiński rok, odpowiedniki chińskiego horoskopu. Wykonali tradycyjny strój azjatycki. Poznali podstawowe zwroty grzecznościowe i próbowali pisać w języku chińskim oraz poznali Matsuri – Japońskie święta.

Kolejny cykl zajęć poświęcony został Antarktydzie i Arktyce. Uczniowie poznali różnicę pomiędzy biegunami oraz ciekawostki i zwierzęta zamieszkujące dane tereny. Poznali mieszkańców Krainy Lodu.. Podczas zajęć plastycznych wykonali dom Eskimosów. Korzystając z pomocy multimedialnych mogły zobaczyć zorze polarną.

W grudniu wyruszyliśmy w podróż po różnych państwach aby poznać ich zwyczaje, tradycje i obrzędy związane ze Świętami Bożego Narodzenia.

Na zakończenie I semestru wybraliśmy się na wycieczkę karnawałową wokół całego globu. Poznaliśmy zwyczaje karnawałowe w Wenecji, Rio de Janerio, Wiedniu, Stanach Zjednoczonych. Na zakończenie wykonaliśmy maski weneckie.