Wszystkie Kolory Świata

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁAŃ W RAMACH AKCJI UNICEF „WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”

W tym roku szkolnym  nasza szkoła przystąpiła do akcji „Wszystkie Kolory Świata” organizowanej przez UNICEF Polska. Celem tego Projektu Edukacyjnego  było:

– kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,

– pokazanie uczniom, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne,

–  zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Angoli.

Kampanię od wielu lat wspiera Majka Jeżowska, Ambasador Dobrej Woli UNICEF i  KOU.

Nasi uczniowie przygotowywali specjalną charytatywną laleczkę UNICEF, która jest symbolem pomocy, jakiej dzieci chciały udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Laleczki szyliśmy od października do  20 stycznia. Uczniowie  wybrali  dla zrobionej przez siebie laleczki kraj pochodzenia, kolor skóry, strój, a także imię i wiek, a dane umieścili  w specjalnym „akcie urodzenia”. W akcję zaangażowali się rodzice, dziadkowie, ciocie i wujkowie, a także   opiekunowie dzieci. Dzięki tej międzypokoleniowej współpracy powstało 55 małych dzieł sztuki.

W dniach  23 i 24 stycznia, podczas zebrań z rodzicami,  odbyła się prezentacja laleczek społeczności lokalnej.  Wcześniej informacja  o naszej akcji została  zamieszczona na stronie internetowej szkoły. Zaprezentowaliśmy tam wszystkie laleczki  wraz ze zdjęciami oraz regulaminem aukcji charytatywnej. Laleczki można było również oglądać na wystawie zorganizowanej  na korytarzu szkolnym. Zainteresowani posiadaniem takiej niezwykłej zabawki, a wybór był szeroki, gdyż pochodziły one z Afryki, Azji, Europy i Ameryki Północnej, mogli się nią zaopiekować, a jednocześnie uratować życie dziecka z Angoli, przekazując darowiznę. Dzięki dzieciom i rodzicom udało się uzyskać  kwotę 1770 złotych, którą  przekazaliśmy na konto UNICEF Polska.

Akcja „Wszystkie Kolory Świata” była poruszająca, pokazała jak wielkie mamy serca, jak chętnie przystępujemy do organizacji akcji charytatywnych, jak lubimy i potrafimy pomagać innym.

Katarzyna Kruk-Adamska, Katarzyna Tuczyńska, Joanna Sobczyńska