Pisanki, kraszanki, jajka malowane

Jak co roku przed świętami Wielkanocnymi przygotowaliśmy w szkole wystawę palm i pisanek, która ma wprowadzić nas w atmosferę zbliżających się świąt i przypomnieć nam przepiękne polskie tradycje związane z ich obchodami. Dzięki zaangażowaniu wielu uczniów powstały dwie wystawy. Jedna z pracami klas I-III (konkursowa), a druga z klas IV-VI. Jak pokazują prezentowane zdjęcia, prace są bardzo pomysłowe, kolorowe i wykonane z wielu dostępnych materiałów.

Prace uczniów klas I-III wytypowane przez jury do nagrody:

Pisanki: I miejsce – Filip Bachleda – kl. 1d

II miejsce – Wiktor Matejczuk – kl. 1a

III miejsce – Tosia Słowek – kl. 1a

Wyróżnienia: Mateusz Malczyk

Marcysia Slifierz

Alan Bandurow

Palmy: I miejsce – Grześ Skrzypczak, Paulinka Kacprzak – kl. 2a

II miejsce – Kuba Kośla – kl. 2d

III miejsce – Lenka Oszurko – kl. 2e

Dawniej palmy wykonywane były z gałązek wierzby, a także malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i wstawiano do wody, by zazieleniły się na Kwietną Niedzielę (tak w tradycji polskiej nazywano Niedzielę Palmową). Dołączano do nich też inne rośliny: bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak. Są one symbolem odradzającego się życia.

Jajka, które królowały i nadal królują na wielkanocnym stole są uważane za symbol początku  i źródła życia. W symbolice chrześcijańskiej , uważane są za znak zmartwychwstania, odrodzenia, powrotu życia. Jaja pisano, rysowano, oklejano, kraszono po to, aby nimi obdarować w czasie świąt swoich bliskich lub ważne osoby.

Renata Ziętkowska, Małgorzata Juźwiak, Regina Rembiasz, Kamil Maraj