Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Dnia 20 listopada z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka odbył się w naszej szkole apel dla uczniów klas I- VI. Podczas apelu podsumowaliśmy działania profilaktyczno- wychowawcze przeprowadzone w minionym tygodniu. Działania podjęte były na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, p. Marka Michalaka,  który zachęca, aby Dzień Praw Dziecka był okazją do podejmowania projektów wpisujących się w dyskusję, nie tylko o prawach dziecka, ale także jego potrzebach i problemach. Respektując fakt, że każde dziecko ma prawo do nauki w przyjaznej atmosferze oraz prawo do wyrażania własnego zdania zorganizowaliśmy „Tydzień dobrego kolegi”.

W ramach akcji zrealizowaliśmy działania, w których dzieci mogły przez cały tydzień poruszyć ważne zagadnienia- jak być dobrym kolegą, aby w szkole nie było dokuczania, aby panowała dobra atmosfera. W klasach I- VI przeprowadzono lekcje wychowawcze wg przygotowanych scenariuszy. W demokratycznych wyborach wytypowano w każdej klasie „Dobrego kolegę”. Wyróżnieniem dla wytypowanych do tego tytułu uczniów było zorganizowanie korytarzowej wystawy ich zdjęć.

W wyznaczonym tygodniu, każdego dniaodbywała się przerwa z tańcem i muzyką. Taneczne przerwy prowadziły uczennice tworzące szkolną grupę taneczną „Goya”, a uczestniczyli w nich chętni uczniowie. Było takich wielu…

Uczniowie wraz z rodzicami odpowiedzieli również na akcję fotograficzną pod hasłem „Mój kumpel z dzieciństwa- przyjacielem do dziś”. Powstała mini wystawa zdjęć rodziców, którzy mogą pochwalić się swoim dzieciom przyjaźniami, które przetrwały od czasów dzieciństwa do dnia dzisiejszego.

Podczas apelu przemówiły dzieci do dzieci i do dorosłych słowami piosenek, które same stworzyły. Do znanych i lubianych melodii dzieci ułożyły teksty zachęcające do bycia dobrym kolegą na co dzień.

Zaangażowanym  w akcję dzieciom i nauczycielom bardzo dziękujemy.

Zespół ds. Integracji Szkół i Placówek im. KOU