Mały Odkrywca

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż, a zapamiętam, pozwól mi działać, a zrozumiem” to hasło, które przyświecało uczniom biorącym udział w zajęciach z cyklu innowacji pedagogicznych. „Mały odkrywca”, to program realizowany w świetlicy szkolnej od października do stycznia 2020 r. Podczas zajęć wychowankowie – mali badacze wykonali dużo ciekawych eksperymentów wyjaśniających różne zjawiska, z którymi  spotykają się na co dzień.

Uczniowie poznali między innymi; właściwości powietrza i ognia, a także zasady bezpiecznego postępowania z nim. Przeprowadzili doświadczenie „Spalanie a tlen”. Wykonali badanie wytwarzania gazów  podczas mieszania określonych substancji „Pienisty potwór”,  poznali właściwości sprężystości powietrza „Zaczarowany balon” oraz stany skupienia wody oraz jej obieg w przyrodzie. Dowiedzieli się co powoduje, że ciężka rzecz nie opada na dno „Lewitujące jajko” oraz badali ciśnienie wody „Znikająca woda, a także wykonali doświadczenie „ Magiczne krople” dzięki któremu odpowiedzieli na pytanie: Czy można zrobić górkę z wody?

Zajęcia prowadzone były  za pomocą metod aktywizujących i praktycznego działania. Dominowały doświadczenia, eksperymenty i obserwacje. Dzięki korzystaniu
z prawdziwych atrybutów chemika( okulary, próbówki, pipety etc.) wychowankowie mogli poczuć się jak prawdziwi naukowcy. Program „Mały odkrywca” cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.