sp12-glogow-szkola-podstawowa-glogow-logo2
sp12-glogow-szkola-podstawowa-glogow-godlo

26 maja – Dzień Matki

27 maja 2020
Samorząd uczn.

26 maja, czyli Święto Naszych Mam to kolejna okazja, by uczniowie naszej szkoły poćwiczyli redagowanie użytkowych form pisemnych: tym razem były to życzenia. Niektórzy z nich, oprócz tradycyjnych życzeń, postanowili napisać Mamie…wiersz. To chyba jeden z najpiękniejszych prezentów, jakie można Mamie podarować.

Zerknijcie na jeden z nich:

Dziś wspaniały dzień od samego rana,

ponieważ jest Twoje święto – Mamo kochana.

Wróbelki  i słowiki cudownie ćwierkają,

że dzieci mamom życzenia składają.

Już pędzę do Ciebie z przedziwną  radością,

A Ty mnie ściskasz z wielką czułością.

Najwspanialsza Mamo – dla Ciebie bukiet ten.

Życzę najlepszego i bawmy się cały  dzień!

Niech Ci nigdy nie zabraknie uśmiechu na twarzy, 

niech Bóg wielkim szczęściem Cię obdarzy.

Mamo jedyna, życzenia na pewno spełnią się, 

ponieważ z całego serca – Kocham Cię!  

Karina Sendecka, 5i

Dzień Matki, czyli święto każdej mamy, obchodzone jest w niemal każdym zakątku świata. W różnych formach i terminach znajdziemy je w kalendarzach ok. 140 krajów. Najczęściej, bo aż w 63 z nich, obchodzone jest ono w drugą niedzielę maja.

Kiedy obchodzi się Dzień Matki

W wielu krajach to ruchome święto. Dzień Matki w Armenii świętowany jest 7 kwietnia, w Meksyku – 10 maja, w Boliwii – 27 maja, w Tajlandii w dzień urodzin królowej Sirikit Kitiyakara – 12 sierpnia, a w Indonezji – 22 grudnia. W Polsce Dzień Mamy to 26 maja i jest datą stałą.  

Amerykanie są hojni, Włosi – bardzo rodzinni, a mieszkańcy Egiptu i Jordanii – traktujący matki z szacunkiem, ale wszystkich łączy jeden wspólny mianownik: Dzień Matki to okazja do spędzenia razem czasu, niezależnie od szerokości geograficznej.

Jak obchodzić Dzień Matki?

W tym szczególnym dniu warto położyć nacisk na wspólne spędzanie czasu. Drobny upominek, trafiony prezent czy bukiet kwiatów są wisienką na torcie, a nie podstawą tego święta.

  • Wyjdźcie razem na spacer. Na pewno nie macie czasu spotkać się ze sobą i porozmawiać w środku tygodnia. Tym razem niech będzie inaczej! Kupcie sobie lody albo usiądźcie w pobliskiej kawiarni i porozmawiajcie przy dobrym ciastku i kawie.

  • Zaproś mamę na obiad. W Dzień Matki wyciągnij mamę z kuchni i zaproś do restauracji – niech poczuje, że to jej święto.

 

Dostępność

Rekrutacja

Office 365

Rekrutacja

logo-elemento

Stołówka

jadlospis-img

Uczestniczymy w programach:

Wielkość czcionki
Kontrast