Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Międzynarodowy Dzień Niewidomych

Zaprzyjaźnij się z osobą niewidomą

Słynni ludzie niewidomi i słabowidzący

Od 1964 roku, na całym świecie, w dniu 15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niewidomych. W Polsce ten dzień oficjalnie po raz pierwszy świętowaliśmy w 1993 roku. Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Niewidomych jest przypomnienie, że osoby niewidome i słabowidzące są obecne w naszym społeczeństwie oraz uczestniczą w nim na równi z osobami pełnosprawnymi.
Międzynarodowy Dzień Niewidomych zwany jest również Międzynarodowym Dniem Białej Laski. Biała laska to międzynarodowy symbol osób niewidomych i niedowidzących. Dzięki niej miliony osób z dysfunkcją wzroku mogą normalnie funkcjonować i wykonywać podstawowe czynności życia codziennego m.in. chodzić na spacery, robić zakupy czy podróżować komunikacją miejską. Przy okazji tego dnia, warto poznać więc jej historię:
Laska to po prostu zwykły kij, który był od dawna używany przez osoby niewidome jako narzędzie poruszania się. Historia białej laski jako symbolu osób niewidomych zaczyna się dopiero w roku 1921, kiedy to pewien młody fotograf mieszkający w Wielkiej Brytanii uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i stracił wzrok. Był tym faktem bardzo załamany, ale szczęśliwie dla niego spotkał on pewnego ociemniałego żołnierza, który przywrócił mu wiarę w siebie i pomógł rozpocząć nowe życie. Jedna z rad, jaką otrzymał od żołnierza była następująca:
„Staraj się kultywować samodzielność. Wychodź sam z domu jak najczęściej. Jeśli będziesz chodził razem z innymi będziesz tracił nerwy.”
Posłuchał on swojego niewidomego kolegi i zaczął samodzielnie wychodzić z domu ze swoją zwykłą laską, lecz stwierdził, że nie zapewnia ona dostatecznego bezpieczeństwa i stwarza niebezpieczeństwo dla innych użytkowników ulic. Okazało się, że jego laska nie zawsze jest dostrzegana przez innych i wówczas wpadł na pomysł pomalowania jej na biały kolor, aby była lepiej widoczna i zwracała uwagę innych osób. Pomysł okazał się bardzo skuteczny i w związku z tym zalecał swoim niewidomym kolegom, aby uczynili to samo.
W bieżącym roku szkolnym nauczyciele języka polskiego i historii opracowali innowację pedagogiczną Zaprzyjaźnij się z osobą niewidomą, której celem jest kształtowanie postaw opartych na otwartości, empatii i tolerancji wobec osób z dysfunkcją wzroku oraz wyposażenie uczniów Dwunastki w podstawową wiedzę dotyczącą osób niewidomych –zapoznanie z codziennym życiem, pomocami ułatwiającymi funkcjonowanie, alfabetem Braille`a. Założenia innowacji będę realizowane nie tylko na lekcjach historii i języka polskiego, ale również w trakcie zajęć z wychowawcą. W ubiegłym tygodniu podczas lekcji języka polskiego na temat funkcji i cech plakatów, uczniowie klasy 6 c wykonali plakaty promujące postawy prospołeczne wobec osób niewidomych.

Z okazji Międzynarodowego Święta Niewidomych życzymy wszystkim osobom zmagającym się z chorobami narządu wzroku, by świat stawał się coraz bardziej przyjazny i dostępny, a medycyna zaskakiwała ich nowymi możliwościami. Życzymy też ,aby czerpali z życia garściami i codziennie łamali stereotypy.

Uczestniczymy w programach: