Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Krokusy

W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Krokusy”, podejmując w tym celu współpracę z Żydowskim Muzeum Galicja.
Pierwotnie projekt miał zaangażować przedstawicieli samorządów klas IV – VII, jednak panująca epidemia oraz obostrzenia z niej wynikające spowodowały, że w akcję zaangażowali się najmłodsi nasi podopieczni – kilkoro uczniów klas I -III, którzy wraz z nauczycielem języka polskiego oraz nauczycielem świetlicy, z pomocą panów konserwatorów, własnoręcznie zasadzili cebulki żółtych krokusów na pasie zieleni, tuż pod oknami naszej szkoły. Wczesną wiosną krokusy zakwitną i przypomną o celu akcji – 1,5 miliona najmłodszych ofiar Holokaustu – dzieciach. Wtedy też podczas godzin wychowawczych zostaną przeprowadzone zajęcia na temat tragicznych wydarzeń II wojny światowej i o Holokauście.

Żydowskie Muzeum Galicja jest od wielu lat polskim koordynatorem Projektu Krokus, zainicjowanego przez Holocaust Education Trust Ireland. Co rok rośnie liczba uczestników tego niezwykłego przedsięwzięcia – przykładowo w roku szkolnym 2018/2019 wzięło w nim udział 22 500 uczniów z Polski, Ukrainy i Białorusi.

Krokus to niezwykle ważna i wartościowa inicjatywa, która została rozpoczęta przez Fundację Holocaust and Education Trust Ireland, a jej celem jest upamiętnienie dziecięcych ofiar Holokaustu. Wspólne sadzenie cebulek krokusów jest niestandardową lekcją, w czasie której uczniowie zapoznają się z tematyką Holokaustu, a także poruszają kwestie dotyczące nietolerancji, dyskryminacji i wykluczenia. Zakwitające na wiosnę żółte krokusy symbolizują również nadzieję i odrodzenie.

Zachęcamy do zapoznania się z „zielonym zeszytem” – pamiętnikiem 10-letniej Racheli, która opowiada o tragicznych losach polskich Żydów w czasie II wojny światowej.

zielony zeszyt – z pamiętnika 10-letniej żydowskiej dziewczynki

A. Kruszewska, J. Grzęda

Uczestniczymy w programach: