Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

W gąszczu szczawiu we Wrzeszczu klaszczą kleszcze na deszczu…

Nie ma chyba w Polsce osoby, która nie znałaby żadnych przykładów łamańców językowych. Łamańce językowe to takie zdania ( zawierają trudne do wymówienia  podobnie brzmiące wyrazy), które z założenia mają nam połamać język – oczywiście w przenośni. Funkcjonują zarówno w języku  angielskim, jak i w niemieckim, lecz polszczyzna  posiada ich zdecydowanie najwięcej.

Łamańce  językowe to ciekawy pomysł na zabawę słowną na prawie każdą okazję, na przykład  podczas zimowych wieczorów. Możemy również  pobudzić  wyobraźnię i wymyślić swoje  trudne do wymówienia wyrażenia. Można też  urządzić specjalne zawody w mówieniu łamańców. Wygrywa ten- kto wypowie je najwyraźniej i  najszybciej. Zanim jednak zaczniemy „żonglować”  słowami, warto  wykonać krótką  rozgrzewkę mięśni twarzy i samego języka. Poniżej kilka wybranych ćwiczeń:

Gimnastyka buzi i języka

Mówienie staranne, wyraźne i płynne jest prawdziwą sztuką. Chyba nikt

 z nas nie lubi sytuacji, gdy musi rozszyfrowywać słowa wypowiadane przez rozmówcę. Warto więc, by każdy choć raz zmierzył się z łamańcami językowymi – ćwiczeniami na dobrą dykcję. Mimo, iż  są  one  niełatwym zadaniem, to będą  świetną zabawą, która wywołał uśmiech na twarzy. Spróbujcie!

Uczniowie z klas 5d, 6b  oraz 6f   w ramach projektu eTwinnng mieli już okazję poćwiczyć sprawność swoich języków. Oj, nie było łatwo, ale dali radę. Posłuchajcie  i oceńcie sami .

 

Book titled 'Łamańce językowe w wykonaniu uczniów  klas 5d, 6b oraz 6f 'Read this book made on StoryJumper

Uczestniczymy w programach: