sp12-glogow-szkola-podstawowa-glogow-logo2
sp12-glogow-szkola-podstawowa-glogow-godlo

Gdy zabraknie zmysłu wzroku

21 grudnia 2020
Z życia szkoły

„Jeśli nie widzisz świata,

to nie znaczy, że świat przestał istnieć.

 I że nie jest dla ciebie…”

Marci Lyn Curtis „Coś mojego”

W bieżącym roku szkolnym nauczyciele języka polskiego i historii realizują założenia innowacji pedagogicznej  „ Otwórz oczy- zaprzyjaźnij się z osobą niewidomą”, której celem jest promowanie wśród uczniów  idei integracji społecznej osób zdrowych i niepełnosprawnych oraz uwrażliwienie na potrzeby osób niepełnosprawnych.  „Dotknąć , by zobaczyć” – to cykl lekcji języka polskiego w oparciu o książki, bohaterem których  jest osoba niewidoma.  Jedną z takich lektur  jest „Spotkanie nad morzem” Jadwigi Korczakowskiej. Piękna  historia niezwykłej przyjaźni między dwiema dziewczynkami – Danusią i niewidomą  Elzą. Niewidoma od urodzenia dziewczynka postrzegała świat nie wzrokiem, lecz wszystkimi innymi zmysłami: węchem, słuchem, dotykiem i smakiem. Tak opisywała rumianki :

„ Mają wypukłe środki, a dookoła drobne płateczki. A listki krótkie, wąskie, porozdzielane. I gorzko pachną”.  

Uczniowie klasy IVa  doskonaląc umiejętność  opisywania przedmiotów, roślin i zwierząt, starali się  także opisać  za pomocą dowolnych zmysłów ( poza wzrokiem ) pień drzewa, wybrane zwierzę, warzywo  oraz  nową książkę. Zastanawiali się także, z jakimi barierami w życiu codziennym stykają się osoby niepełnosprawne. Jak radzą sobie w domu lub poza nim.  Próbowali nie tylko zrozumieć osoby niewidome , ale i pomóc im. Po raz kolejny  czwartoklasiści dowiedli swojej niezwykłej  kreatywności i samodzielnie zaprojektowali  oraz opisali przedmiot, który mógłby ułatwić życie osobom niewidomym .

Kto wie? Może ktoś kiedyś wykorzysta ich pomysły.

Dostępność

Rekrutacja

logo-elemento

Stołówka

jadlospis-img

Uczestniczymy w programach:

Wielkość czcionki
Kontrast