sp12-glogow-szkola-podstawowa-glogow-logo2
sp12-glogow-szkola-podstawowa-glogow-godlo

Brajl – litery pod palcami

29 stycznia 2021
Akcje

W ramach cyklu edukacyjnego „Zaproś mnie na swoją lekcję” wirtualnym gościem klasy 5d była Pani  Magdalena Baer, pracownik Instytutu Filologii Słowiańskiej UAM w Poznaniu.

Pani Magda jest specjalistką w dziedzinie pisma punktowego dla niewidomych i  bardzo wyczerpująco przedstawiła temat „Brajl – litery pod palcami”.

Nasz gość opowiedział , w jaki sposób z niepełnosprawnością zmysłu wzroku można czytać i pisać oraz poruszać się w przestrzeni.  Prowadząca przybliżyła sylwetkę Louisa Braille’a* oraz historię powstania pisma, którego  podstawą jest sześciopunkt nazywany znakiem tworzącym. Szczegółowo zaprezentowała litery alfabetu oraz liczby brajla, a także omówiła  zasady zapisu i odczytu pisma. Pani Magdalena pokazała  również niezbędne narzędzia do pisania- tabliczki, dłutka, brajlowską maszynę do pisania, drukarkę oraz elektroniczny notatnik z linijką brajlowską.  Mieliśmy również okazję zobaczyć jak wyglądają przedmioty dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku- składana laska, zegarek, centymetr  oraz jak się  nimi posługują  niewidomi .

Okazało się, że  brajl nie jest pismem tylko dla niewidomych. Osoby widzące: rodzina i przyjaciele niewidomego mogą  również w stosunkowo krótkim czasie opanować zasady czytania i pisania pismem Ludwika  Braille’a. Dla osób widzących, które zazwyczaj korzystają z pamięci wzrokowej, pomocą w uczeniu się brajla jest użycie kontrastowego druku w postaci brajla czarnodrukowego. Pani Magdalena powiedziała  również, że alfabet Louisa  Braille’a jest taki sam dla wszystkich na całym świecie ,a przy jego wykorzystaniu można nawet nauczyć się tańczyć. Na koniec poruszyła bardzo ważną kwestię – jak należy się zachować w stosunku do osób z dysfunkcją wzroku .

           Poznanie sylwetki człowieka, który odmienił życie osobom niewidomym oraz wiedza na temat opracowanego przez niego  alfabetu, to już kolejne  tematy zrealizowane  w ramach innowacji pedagogicznej „Otwórz oczy- zaprzyjaźnij się z osobą niewidomą”.

 

*Louis Braille – twórca alfabetu dla osób niewidomych. Braille stracił wzrok w wieku niespełna 3 lat w wyniku wypadku, a pismo dotykowe stworzył w wieku 16 lat zainspirowany systemem korespondencji używanym przez francuską armię.

Każdego roku, 4 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Braille’a.

 

Dla chętnych link do filmu pt. „N jak niewidomy”

 

Dostępność

Lekcje

Rekrutacja

Office 365

Rekrutacja

logo-elemento

Stołówka

jadlospis-img

Uczestniczymy w programach:

Wielkość czcionki
Kontrast