78. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM – AKCJA ŻONKILE W NASZEJ SZKOLE

W tym roku przypada 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Pamiętamy o bohaterach z 1943 r., którzy stanęli do walki o ludzką godność i którzy są częścią naszej wspólnej historii.

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Powstanie było pierwszą akcją zbrojną, o dużej skali, podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego, podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.

Z tej okazji od 9 lat Muzeum Historii Żydów Polskich   POLIN organizuje akcję społeczno – edukacyjną Żonkil.

Nasza szkoła jak co roku się włączyła się w to piękne przedsięwzięcie, przeprowadzając lekcje, według materiałów edukacyjnych udostępnionych przez Muzeum POLIN.

Największe wrażenie na naszych uczniach zrobiły piękne filmy dotyczące powstania w getcie warszawskim.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia,
w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.