Listopad w 2 klasach

Listopad jako miesiąc zadumy nad przemijaniem, rozpoczęliśmy go w naszej świetlicy nawiązaniem do Dnia Wszystkich Świętych, skłoniło nas to do refleksji i zadumy. Uczniowie poznali jego symbolikę i tradycje, zainteresowało ich też, jak obchodzona jest ta uroczystość w innych państwach.

W dniu 5 listopada obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek”. W tym dniu każdy z nas opowiedział o swojej ulubionej postaci. Dzieci rozwiązywały zagadki również wsłuchały się w fragment opowiadania. Były muzyczne zgadywanki bajkowe oraz zabawy ruchowe, a także praca plastyczna. „Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek” jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo.

8 listopada świętowaliśmy w naszej świetlicy „Dzień Zdrowego Śniadania”. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień, dlatego też świetliczaki wykonały pracę plastyczną pt. „Breakfast”, została przeprowadzona pogadanka na temat zdrowego żywienia.

Kolejnym dniem był „Dzień Wynalazcy”. Celem zajęć było rozwijanie kreatywnego myślenia, obejrzeliśmy film edukacyjny o konstrukcjach. Na koniec zajęć każde dziecko wykonało pracę plastyczną pt. „Robot” według własnego pomysłu.

W listopadzie pamiętaliśmy o „Dniu Jeża”. Dzieci przyswoiły wiedzę na temat ochrony jeży oraz ich środowiska, tego czym się żywią oraz jakie gatunki występują w Polsce. Niestety są one gatunkiem zagrożonym, dlatego tak ważne jest, aby lepiej poznać ich potrzeby i zachowania, dzięki czemu łatwiej będzie można je chronić.

Szczególną uwagę zwróciliśmy na Święto Niepodległości. Wychowankowie uczcili je w sposób godny i dumny z tego, że jesteśmy Polakami – wykonując tematyczne prace plastyczne, śpiewając patriotyczne piosenki, rozwiązując krzyżówki, quizy związane z naszym krajem, hymnem i godłem.

W trzecim tygodniu listopada celebrowaliśmy dzień tolerancji i dzień życzliwości. „Dzień Tolerancji” jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Dowiedzieliśmy się, co oznacza słowo „tolerancja”. Rozmawialiśmy o szacunku i akceptacji. Dzieci wykonały Drzewo Tolerancji, na jego liściach wypisały miłe zwroty grzecznościowe.  19 listopada obchodziliśmy „Międzynarodowy Dzień Życzliwości”. Były pogadanki na temat konieczności bycia życzliwym, wzbudzania pozytywnych emocji, rozwiązywania problemów w sposób pokojowy. Stworzyliśmy laurki życzliwości. Uśmiech, życzliwość, dobre słowo tak ważne gesty  w życiu codziennym,  a tak niewiele kosztują. To była naprawdę duża dawka życzliwości, dobrej zabawy i pozytywnej energii.

W ostatnim tygodniu listopada skupiliśmy się na „Dniu Pluszowego Misia” i „Zabawie Andrzejkowej”. 25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci. Z tej okazji uczniowie narysowali portret ulubionego bądź wymarzonego Misia, co sprawiło im wiele radości. „Andrzejki”  – tradycja lubiana i chętnie obchodzona, jako ostatnia okazja do rozrywki przed adwentem. Wszyscy dobrze się bawili i pląsali w rytmie skocznej muzyki.

Listopad był dla nas wszystkich czasem niezwykle aktywnym twórczo. Nie zapomnieliśmy o świętach, które wypadały w tym miesiącu. Po andrzejkach cierpliwie wyczekujemy zimy i kolejnych przygód, które zapowiada nadchodzący grudzień.