Profile glebowe

Chętni uczniowie z klas 7 w ramach dodatkowego zadania z geografii wykonywali profile glebowe określonych typów gleb. Praca ta miała na celu przybliżenie budowy oraz charakterystycznych cech rozpoznawczych różnych profili glebowych. Uczniowie rzetelnie podeszli do zadania i wykonali je bardzo precyzyjnie. W swoich pracach wykorzystali rożne produkty spożywcze, ziemię i rośliny zielone. Efekty ich działań można podziwiać na poniższych fotografiach. Przedstawiają one przykładowe profile gleby brunatnej, rędziny, czarnoziemy, mady i bielicowej.

Warto wspomnieć, że 5 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Gleby by uczcić rolę gleby jako kluczowego komponentu środowiska przyrodniczego i niezbędnego czynnika warunkującego przetrwanie i dobrobyt ludzkości. Obchodzone jest w ponad 50 krajach, w tym także w Polsce.