PROJEKTY EDUKACYJNE KLASY 2d

W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy 2d uczestniczyli w dwóch projektach edukacyjnych. Pierwszym był projekt „Ciekawscy Drugoklasiści” organizowany przez Fundację Uniwersytet Dzieci. W ramach tego projektu dzieci realizowały cykl 8 zajęć związanych z tematyką podstawy programowej. Uczniowie ćwiczyli mierzenie temperatury, dowiedzieli się dlaczego czują, widzą i słyszą, dowiedzieli się jak bezpiecznie korzystać z prądu, jak powstaje książka, jak ćwiczyć uważność i jak być dobrym przyjacielem. Nauczyli się wyciągać wnioski z obserwacji przyrody i tego, co ich otacza.

Drugim projektem był projekt czytelniczy „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”, którego celem było  rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, zgłębianie wiedzy na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody. Projekt opierał się na niestandardowym sposobie pracy z lekturą. Poprzez atrakcyjne zadania projektowe uczniowie podejmowali  wiele innowacyjnych działań z tekstem czytanych lektur. Zadania wymagały od uczniów  aktywnej i kreatywnej pracy, współdziałania w grupach i zespołach zadaniowych. Efektem ich pracy były wspaniałe makiety, plakaty, książki i prezentacje w formie lektury na wieszaku. Każdy uczeń prowadził własny Lekturnik. Istotnym elementem projektu była preorientacja zawodowa. Dzięki wizytom  w wirtualnym Mieście Zawodów uczniowie mogli poznać ścieżki kariery przedstawicieli zawodów wykonywanych przez bohaterów lektur, zawodów pokrewnych lub tych, które ich interesują. Wybrane lektury bardzo podobały się uczniom, a zajęcia realizowane według projektowych scenariuszy im dużo radości.