Wycieczka do Krakowa

W dniu 01.06.2022r. uczniowie klas 5a,7j ,8d, wraz z opiekunami, pojechali na trzydniową wycieczkę do Krakowa, która była zorganizowana w ramach projektu MEN “Poznaję Polskę”. Zgodnie z planem wycieczki, uczniowie odwiedzili Żydowską dzielnicę Krakowa Kazimierz. Młodzież miała okazję przechadzać się zabytkowymi uliczkami Kazimierza. W trakcie spaceru odwiedzili Aptekę ,,Pod Orłem’’, która znajdowała się w granicach Getta Krakowskiego. Apteka była konspiracyjnym miejscem aprowizacyjnym, pomocowym i kontaktowym Żydów mieszkających w getcie.

Kolejnym etapem wyprawy była historyczna część miasta Krakowa. Uczniowie obejrzeli rynek krakowski, sukiennice oraz odwiedzili Bazylikę Mariacką, gdzie podziwiali ołtarz autorstwa Wita Stwosza. Następnym punktem programu wycieczki było odwiedzenie Wawelu, miejsca koronacji królów Polski i ich pochówku.

W drodze do Muzeum Czartoryskich uczniowie zatrzymali się u stóp Wawelu, przed Domem Jana Długosza, położonego przy ulicy Kanoniczej 25.

Po dotarciu do muzeum uczestnicy wycieczki mogli podziwiać obraz Dama z Gronostajem autorstwa Leonarda da Vinci, namalowanego około 1489 roku.

Na koniec dnia uczniowie udali się do Tyńca, gdzie odwiedzili jeden z najstarszych klasztorów w Polsce, dzięki czemu mieli okazje poznać zasady życia zakonnego oraz historię zakonu benedyktynów na ziemiach polskich. Po zrealizowaniu programu uczniowie odpoczywali delektując się pięknem nadwiślańskiej przyrody.