Muzeum Pana Tadeusza

13 października uczniowie klas 4c i 4f uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia w ramach  programu # Poznaj Polskę.

Naszą wizytę rozpoczęliśmy zwiedzaniem wrocławskiego ZOO, które jest najstarszym w Polsce i posiada bardzo bogatą kolekcję zwierząt. Zamieszkuje tam  14 tysięcy zwierząt, przedstawicieli ponad 1100 gatunków. Piękna pogoda zachęciła je do pokazania się na wybiegach, co wzbudziło entuzjazm dzieci i opiekunów. Największe wrażenie zrobiło wejście do Afrykarium. Tropikalny klimat i żyjące tam zwierzęta zachwyciły wszystkich. Oczywiście nie obyło się bez odwiedzenia sklepu z pamiątkami.

Po wizycie w ZOO, udaliśmy się do „ Muzeum Pana Tadeusza”, w którym łączą się historia i współczesność. Dzięki najnowocześniejszej technologii , w sposób przystępny i wieloaspektowy zaprezentowano żywe dziedzictwo romantyzmu. Uczniowie uczestniczyli w dwóch zajęciach edukacyjnych „ Kontusze i figatele. Życie w dawnej Polsce”, gdzie dowiedzieli się, jak ubierali się polscy szlachcice i szlachcianki, zapoznali się z zasadami dobrego wychowania obowiązującymi w dawnej Polsce, poznali najważniejsze zwyczaje związane z polowaniem, np. granie na rogu, gotowanie bigosu. Podczas kolejnych zajęć  pt.„ Adam Mickiewicz i jego tajemniczy rękopis”, poznali ciekawostki z życia Adama Mickiewicza oraz niezwykłe dzieje rękopisu „Pana Tadeusza”. Przyjrzeli się mapie Europy pod kątem podróży polskiego poety, dowiedzieli się, jakie dawne przedmioty były wykorzystywane podczas pisania, oraz zobaczyli , jak wyglądały książki w czasach Adama Mickiewicza. Na koniec zajęć odbyły się krótkie warsztaty z kaligrafii i umiejętności nakrywania do stołu.

Ostatnim, ale przez niektórych najbardziej wyczekiwanym punktem wycieczki była wizyta w pizzerii, gdzie każdy po długim i wyczerpującym dniu, posilił się pyszną pizzą.

Wycieczka się udała, pogoda dopisała, wszyscy wracali w dobrych humorach.

W pamięci uczniów pozostaną wspomnienia i niezapomniane wrażenia z pobytu w pięknym oraz malowniczym Wrocławiu.

Już planujemy kolejną  wycieczkę?