ZIELONA SZKOŁA – SZKLARSKA PORĘBA

W dniach 9-16 października 2022r. grupa 35 uczniów klas II i III Szkoły Podstawowej nr 12 wraz z opiekunami wyjechała na „Zieloną Szkołę” do Szklarskiej Poręby.
Podczas naszego pobytu byliśmy w Hucie Szkła „Julia”, która jako jedna z niewielu w Europie produkuje wyroby szklane metodą tradycyjną czyli ręczną. Mieliśmy tutaj okazję oprócz zwiedzania huty zobaczyć również jak powstają wszelkie kryształowe wyroby. Braliśmy także udział w warsztatach malowania szkła. Podczas zajęć każdy uczestnik wyczarował specjalnymi farbami do szkła motywy roślinne i zwierzęce na prawdziwej bryłce ze szkła kryształowego, które zabraliśmy na pamiątkę do domu. Kolejnym punktem „zielonej szkoły” była wycieczka do Wodospadu Szklarki oraz Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego. Następna przygoda czekała nas w środę. Po śniadaniu udaliśmy się do DinoParku. Wędrując ścieżkami przez park widzieliśmy modele dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń, oczywiście wszystkie naturalnej wielkości. Ogromne wrażenie zrobiło Kino 6D. Za pomocą technologii trójwymiarowego przekazu przenieśliśmy się miliony lat wstecz do świata prehistorycznych gadów. Wrażenie, że są bardzo blisko wywołało u nielicznych strach, jednak większość z nas była mocno podekscytowana i zafascynowana ich widokiem. Podczas naszego pobytu na zielonej szkole dbano także o nasz rozwój edukacyjny oraz sportowy. Mieliśmy zajęcia lekcyjne w ładnych przestronnych salach lekcyjnych, a o tężyznę fizyczną dbaliśmy korzystając z kąpieli wodnych w hotelowym basenie. Odbywały się również liczne turnieje sportowe. Zorganizowane zostało ognisko, był Talent Show, dyskoteka oraz inne atrakcje takie jak: kręgle – niektórzy grali po raz pierwszy, ale była zabawa! Braliśmy udział w grze terenowej składającej się z 5 stacji umieszczonych w różnych miejscach na terenie Szklarskiej Poręby. W każdym punkcie czekało na nas zadanie do wykonania. Musieliśmy wykazać się sprytem, logicznym myśleniem, umiejętnością współpracy w grupie oraz szybkością. Atrakcji było co nie miara, nie sposób ich wszystkich wymienić i opisać! Wszyscy byliśmy oczarowani Szklarską Porębą i na długo zapamiętamy ten pobyt. Pogoda dopisała, więc mnóstwo czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu. To co widzieliśmy, to co zrozumieliśmy i to czego doświadczyliśmy nie da się nauczyć z żadnej książki, ani podręcznika. Tam trzeba było być i samemu to przeżyć.