Biofeedback

Na terenie naszej szkoły odbywają się zajęcia specjalistyczne biofeedback. Aby zakwalifikować dziecko na te zajęcia potrzebna jest opinia, orzeczenie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z zleceniem terapii biofedback lub też skierowanie na terapię od neurologa dziecięcego. Wskazane jest aby każde dziecko z zaleceniem terapii biofeedback posiadało opis Q-EEG wykonany przez neurologa dziecięcego.

Zapraszam do zapoznania się z poniższymi informacjami na temat terapii biofeedback.

Hanna Krawczyk, pedagog szkolny.

EEG Biofeedback – to nowoczesna metoda treningowa wykorzystująca specjalistyczny sprzęt wraz z oprogramowaniem do obserwacji aktywności i pracy mózgu podczas treningu. Atrakcyjna forma pracy (gry multimedialne, filmy) sprawia, że nabywanie kolejnych umiejętności staje się dla dziecka ekscytującą zabawą i prawdziwą przyjemnością.

Podczas treningu:

• dziecko uczy się rozpoznawać własne reakcje udoskonalając działanie własnego organizmu
  • aktywizuje pracę mózgu
  • ćwiczy umiejętność skupiania uwagi na określonym zadaniu

Co dają treningi EEG Biofeedback?

Treningi poprawiają koncentrację uwagi, szybkość myślenia, kreatywność, pamięć, polepszają nastrój, samoocenę i sen, równocześnie ucząc relaksu. Metoda jest bezpieczna, przyjemna i jako sposób uczenia się za pomocą wideogry nie ma żadnych ubocznych działań. Każdy trening jest monitorowany przez komputer i istnieje możliwość zbiorczego wydruku wyników.

Treningi EEG Biofeedback:

• poprawiają wyniki w nauce
  • zwiększają zdolność zapamiętywania i koncentracji
  • rozwijają zdolności językowe, matematyczne, sportowe
  • wyciszają nadmierne emocje
  • pomagają radzić sobie z trudnymi sytuacjami
  • likwidują stany lękowe
  • sprawiają, że nauka przychodzi z łatwością

Regularne treningi EEG Biofeedback powodują, że mózg dziecka zapamiętuje, utrwala a następnie wykorzystuje wyćwiczone umiejętności w życiu codziennym, sprawiając, że nauka przychodzi z łatwością a dziecko cieszy się z osiąganych rezultatów.

Wskazania do treningów EEG Biofeedback

Treningi EEG znajdują zastosowanie w zaburzeniach psychicznych, psychosomatycznych (dzieci, młodzież, dorośli):

• przy zaburzeniach uwagi, koncentracji;
  • przy nadpobudliwości psychoruchowej, agresji (zespoły ADHD, ADD);
  • przy problemach szkolnych (gorsze wyniki w nauce, dysleksja, dysgrafia itp);
  • w autyzmie;
  • przy przewlekłych bólach głowy i migrenach, zaburzeniach snu,
  • przy zespole chronicznego zmęczenia;
  • przy stanach lękowych, natręctwach, tikach, depresji;
  • przy zaburzeniach przyjmowania pokarmów (bulimia , anoreksja);
  • przy tremie, napięciu wewnętrznym, obniżonej samoocenie.

W chorobach neurologicznych:

• w dziecięcym porażeniu mózgowym;
  • w rehabilitacji po urazach czaszki;
  • w autyzmie;
  • w rehabilitacji po operacjach mózgu;
  • w rehabilitacjach po udarach mózgu.

Dla osób zdrowych (dzieci, młodzież, dorośli):

• w celu poprawy szybkości zapamiętywania, uczenia się i przypominania materiału , również w zakresie języków obcych;
  • w celu przygotowania do uzyskania lepszych wyników sportowych;
  • w celu przygotowania do uzyskania lepszych wyników przez uczniów szkół muzycznych;
  • dla osób, których praca wiąże się z nadmiernym stresem, dużą odpowiedzialnością, koniecznością podejmowania szybkich decyzji (biznesmeni, piloci, maklerzy, kontrolerzy ruchu, policjanci);
  • dla osób pracujących twórczo (artyści, dziennikarze);
  • dla osób uprawiających sport wyczynowo.