Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa obchodzony był w naszej szkole po raz pierwszy. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra tych ludzi oraz integracja z nimi. Kolorowe skarpetki nie do pary są symbolem niedopasowania genotypowego z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa, gdyż w 21 parze chromosomów zamiast dwóch są trzy chromosomy.

Nasi uczniowie wraz z nauczycielami w ten wyjątkowy dzień założyli skarpetki nie do pary w różnych wesołych kolorach. Przygotowano także gazetki klasowe przybliżające tą tematykę. Do tego przedsięwzięcia co roku dołącza się wiele osób ze świata sztuki, polityki, działacze społeczni i ludzie  dobrej woli integrujący się z osobami z Zespołem Downa.

Ten dzień jest po to, aby pokazać osoby z Zespołem Downa. Nie trzeba się ich bać, są członkami naszego społeczeństwa. Hasło tegorocznego święta brzmiało:

„NIE  MÓW DO MNIE DOWNIE”

Popularne jest powiedzenie, że osoby z zespołem Downa wyróżnia dodatkowy „GEN  MIŁOŚCI ” – gdyż osoby te są zawsze radosne, uśmiechnięte i życzliwe, czego nam często brakuje.

Dziękujemy wszystkim, którzy w tym dniu solidaryzowali się z osobami z Zespołem Downa.

Mariola Popek