Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Dzień Pluszowego Misia

Kto z nas nie miał w dzieciństwie swojego ukochanego pluszowego misia, takiego, bez którego nie można było zasnąć? 25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel maluchów i najmilsza przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Jaka jest jego historia? Przedstawiamy ją poniżej.

 

 Z okazji święta przedstawimy też kilka książek, których bohaterami są te miłe stworzenia.

Miś Uszatek

Miś Uszatek w 2020 roku obchodzi 63. urodziny! Postać Misia Uszatka po raz pierwszy pojawiła się w opowiadaniach publikowanych w czasopiśmie dla najmłodszych „Miś”. Imię Uszatkowi nadały dzieci w wyniku konkursu, a postać stworzyli pisarz Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki. Pierwsza książka o jego przygodach została wydana w 1960 pod tytułem „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”. W kolejnych latach ukazały się jeszcze cztery tomy. To był jednak dopiero początek popularności misia o klapniętym uszku. W 1975 roku Semafor rozpoczął produkcję lalkowego serialu, który do 1987 roku liczył już 104 odcinki i okazał się prawdziwym hitem. Imieniem Misia nazywano przedszkola i klubiki, książki tłumaczono na języki obce, był bohaterem audycji radiowych i programów telewizyjnych w Polsce i na świecie.

Kubuś Puchatek

Wzruszające, pełne liryzmu przygody Krzysia i jego przyjaciół w Stumilowym Lesie. Obdarzone ludzkimi cechami charakteru zwierzątka śmieszą i bawią z jednej strony naiwnością, z drugiej – filozoficznym podejściem do życia. Niezwykłe ilustracje Ernesta H. Sheparda oraz doskonały przekład Ireny Tuwim sprawiają, że od wielu lat książki o Krzysiu, Puchatku, Kłapouchym i Prosiaczku należą do ulubionych lektur dzieci i młodzieży.

Niebieska Niedźwiedzica

 „Niebieskich niedźwiedzi nie ma” – stwierdzały stanowczo pytane przez Króla Niedźwiedzi zwierzęta. A przecież on świetnie wiedział, że przynajmniej jedna niebieska niedźwiedzica żyła niegdyś w jego królestwie…
Co się z nią stało? Dlaczego musiała odejść z Niedźwiedziej Doliny, choć była śliczna, miła i najlepiej ze wszystkich niedźwiadków łowiła ryby?
Czytając „Niebieską niedźwiedzicę”, czujemy, że brak tolerancji to nie bajka, lecz wielki problem zamknięty w słowa bajki. Bo czy łatwo być Innym? Czy łatwo zaakceptować Innego (szczególnie jeśli jest ładniejszy czy zdolniejszy od nas)? Czy łatwo dostrzec problemy i cierpienie innych? Czyż nie prościej schować głęboko magiczne okulary, przez które widać, że nie wszyscy są szczęśliwi?
To książka dla dużych i małych – bo któż z nas choć przez chwilę nie czuł się jak niebieska niedźwiedzica wśród białych i brunatnych, wśród „normalnych”?
A przecież każdy ma prawo być sobą – także hipopotamem w paski i żółtym krokodylem, bez których świat byłby nudny i… mniej kolorowy

Kajtek i miś

Dla małego człowieka każdy, nawet najzwyklejszy dzień, może być przygodą. Posłuchaj o tym, jak Kajtek prawie nauczył się pływać, jak próbował wbiec na drzewo i jak bawił się w pustynię w środku zimy. Częstą towarzyszką zabaw Kajtka jest Tosia. Każdego wieczora, kiedy Kajtek idzie spać, opowiada Misiowi o tym, co wydarzyło się tego dnia, i razem zasypiają.
Piętnaście opowiadań o Kajtku, misiu i Tosi napisanych przez autorów książek o Mamie Mu – w sam raz do głośnego czytania najmłodszym – przed snem lub o każdej innej porze dnia.

Niedźwiedź łowca motyli

Niedźwiedź mieszkał w lesie. Najbardziej lubił spacerować, ucinać sobie poobiednią drzemkę na brzegu jeziora i zbierać rzeczy, które znajdował w gęstwinie drzew.
Pewnego dnia znalazł siatkę na motyle wiszącą wysoko na gałęzi. – Co mógłbym z tym zrobić? – zastanawiał się Niedźwiedź. Wbrew pozorom motyle nie muszą się niczego obawiać: ani siatki, która służy kolekcjonerom do chwytania motyli, ani tego, że trafiła ona w niedźwiedzie łapy. Bohater tej opowieści nie powiększy swojej kolekcji znalezionych przedmiotów o złowione motyle, ani nie włączy ich do swojej diety. Przeciwnie – z wielką determinacją będzie je ratował z jeziora. Wkrótce okaże się jednak, że i on nie jest najlepszym pływakiem. Kto wyratuje tonącego Niedźwiedzia z niebezpiecznej kipieli? „Niedźwiedź łowca motyli” to opowieść o bezinteresownej dobroci oraz o potędze przyjaźni, która przenosi góry i leczy z samotności.

Lato misia Kazimierza czyli kronika wypadków wakacyjnych

Druga część książkowej serii o misiu Kazimierzu, pluszowym indywidualiście, który uciekł z wielkiego sklepu, by przeżyć przygody, spotkać przyjaciół i przekonać się, czy można być niezwyczajnym. Miś wyrusza na pierwsze wakacje, odkrywa świat podwórkowych zabaw i smak rywalizacji. Napisana prostym i pięknym językiem, dowcipna, a zarazem wzruszająca historia letnich przygód niewielkiego, rezolutnego misia. Kazimierz jedzie na pierwsze samodzielne wakacje, poznaje nowych kumpli, z którymi przeżywa niezwykłe zdarzenia: bierze udział w turnieju piłkarskim, odkrywa zakopany skarb, poznaje tajemnicę nieczynnego teatru i zostaje wokalistą.
„Lato misia Kazimierza” to stworzona z myślą o dzieciach i ich opiekunach opowieść o dojrzewaniu z dala od domu, usamodzielnianiu się, zawieraniu przyjaźni oraz wakacjach będących czasem niecodziennych zdarzeń. Czterej bohaterowie: wrażliwy i odważny Kazimierz, gruby i silny miś Tadeusz, nieporadny malutki Bolek z nieodłączną pieluchą oraz wysportowany i pewny siebie Czarny tworzą grupę barwnych i różnorodnych bohaterów, w których każde dziecko dostrzeże coś z samego siebie. To wspólna wakacyjna lektura dla dzieci i dorosłych, wciągająca i zabawna książka pozwalająca też przeżyć wakacyjne rozstanie, poradzić sobie z tęsknotą i dostrzec zalety spędzania czasu z dala od najbliższych.

Miś i Tygrysek idą do szkoły

Miś i Tygrysek zawsze dobrze się bawią, a przy dobrej zabawie można nauczyć się wielu pożytecznych rzeczy. Razem miło się wybrać do miasta i na rower, a już najprzyjemniej jest, kiedy Twój przyjaciel pójdzie z Tobą do szkoły. Ta książka to zbiór najpiękniejszych historii, w których Miś i Tygrysek wyjaśniają dzieciom świat.

Proszę mnie przytulić

Czy wiecie, jaki jest najlepszy sposób na udany dzień? Niedźwiadek nie wiedział, dopóki Tata Niedźwiedź pewnego dnia nie zdradził mu w sekrecie, że wystarczy się mocno do kogoś przytulić. I tak zaczyna się niezwykła przygoda ojca i syna. Wędrują razem przez las i przytulają każdego, kogo spotkają na swojej drodze – czy jest to malutka Gąsienica czy wielka Anakonda.
„Proszę mnie przytulić” to pełna humoru a zarazem wzruszająca opowieść o tym, że jeden mały, ale płynący z głębi serca gest, może zmienić w naszym życiu bardzo wiele.

Pamiętnik Czarnego Noska

Niezwykłe przygody pewnego ciekawskiego misia. Miś zwany Czarnym Noskiem bardzo nudził się na sklepowej witrynie, marzył, żeby jakieś miłe i grzeczne dziecko zabrało go do domu. Życzenie misia spełniło się, jego opiekunką została mała dziewczynka. I tak zaczynają się niezwykłe przygody Czarnego Noska, który co i rusz trafia i wydostaje się z przeróżnych tarapatów by w końcu osiąść w redakcji dziecięcego pisemka.
Klasyczna, przedwojenna opowieść Janiny Porazińskiej, która wzruszy i rozbawi.

 

Uczestniczymy w programach: