Światowy Dzień Wody

22 marca obchodzony jest corocznie Światowy Dzień Wody. Jest to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku.  Tematem przewodnim tegorocznej kampanii są: „Wody podziemne. Uczynić widzialnym niewidoczne”.

Celebrowaliśmy go także my, uczniowie SP 12 w Głogowie ,  wspólnie z tysiącami placówek edukacyjnych w Polsce, podnosząc świadomość nt. globalnych wyzwań wodnych.

Celem święta jest zaangażowanie jak największej liczby osób i szerzenie świadomości o tym, że:

• dostęp do czystej wody to prawo człowieka,
  • na świecie 785 milionów ludzi nie ma dostęp do bezpiecznej wody pitnej,
  • jesteśmy za to współodpowiedzialni/e,
  • oszczędzanie wody to za mało.

Szkoła przystąpiła do współpracy z Polską Akcja Humanitarną, dzięki czemu otrzymała ciekawe materiały edukacyjne, plakaty i scenariusze zajęć.  W tygodniu poprzedzającym święto, na stronie szkoły pojawiły się filmiki i animacje, ukazujące problemy braku wody na świecie . W obchody do Dnia Wody zaangażowana była cała społeczność szkolna.

Klasy I – III wykonały zespołowo plakaty pod hasłem: „Jak oszczędzamy wodę”.

Oceniając prace klas młodszych brano pod uwagę włożone w pracę zaangażowanie, czas, estetykę i zgodność z  zadaną tematyką.  Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania.

Za prace przyznano następujące miejsca:

Opiekun

3d

D. Malinowska

3c

U. Kuprasz

3f

E. Mielniczuk

I. Stern

Uczniowie klas IV-VI wykonały w rywalizacji indywidualnej komiksy pt. „ Zbiorniki wodne to nie śmietnik” . Do komisji oceniającej prace trafiły dwa komiksy, dlatego przyznano tylko miejsce 1 dla Nadia Horyń z klasy 5e i wyróżnienie Julian Gołdon z klasy 4a.

Uczniowie klas VII- VIII brali udział w szkolnym konkursie drużynowym „ Woda to skarb”. Brało w nim udział 18 drużyn dwuosobowych, z każdej klasy, które zmierzyły się w pierwszym etapie z testem wiedzy. Po eliminacjach zostało 6 drużyn, które przystąpiły do rozwiązywania zadań na 6 stacjach. Zadania obejmowały wiedzę z zakresu geografii, chemii, biologii, a po wyczerpującej rywalizacji i obliczeniu punktów, przyznano następujące miejsca

L.p.

Imię i nazwisko ucznia

Punkty

1.

Aleksander Kapturski

Igor Szukała

32

1

2.

Zofia Keep

Amelia Przewocka

32

1

3.

7c

Kinga Wojtasiak

Sebastian  Siuda

31

2

Laureatom gratulujemy wiedzy i życzymy wszystkim dalszych sukcesów w kolejnych edycjach obchodów Dnia Wody.

Wszystkich uczniów zachęcamy o dbanie o nasze środowisko, o czystość wody i zachęcamy do jej oszczędzanie.

Pamiętajmy –  Bez wody nie ma Nas.