DZIEŃ ZIEMI 2022

„Zainwestuj w planetę”

Ziemia to nasza planeta. żyją na niej ludzie, rośliny i zwierzęta. Ludzie jednak stworzyli zagrożenie dla całej przyrody. Często niszczą środowisko, w którym żyją. Ścieki z zakładów przemysłowych i gospodarstw domowych zatruwają wodę w rzekach i jeziorach. Dym z kominów zanieczyszcza powietrze. Wysypiska śmieci powodują skażenie gleby. A my oddychamy zatrutym powietrzem, pijemy zanieczyszczoną wodę, jemy żywność, która nam szkodzi, toniemy w śmieciach. W zatrutym środowisku chorują ludzie, giną rośliny i zwierzęta. Na szczęście ludzie zrozumieli, że niszcząc Ziemię niszczą siebie.
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Ten dzień przypomina nam, że ziemia , na której mieszkamy potrzebuje ochrony i opieki. Hasło tegorocznej edycji brzmi : „Zainwestuj w planetę”.
Dzień Ziemi jest świętem międzynarodowym i dlatego ludzie na całym świecie łączą się ze sobą w obronie największego dobra wspólnego – wspólnego domu całej ludzkości, planety Ziemi.

„Oszczędzaj energię”

Wszystkich dziś niepokój budzi
Skąd energię brać dla ludzi?
Jak z nią mądrze się obchodzić,
Żeby sobie nie zaszkodzić?
Gazu, węgla mądrze użyj,
By starczyło ich na dłużej,
Sprawdź, którędy z twego domu
Ciepło znika po kryjomu
Zamiast działać na swą szkodę
Szanuj zawsze prąd i wodę.
Drzwi zamykaj, bo nietanie
Jest niestety ogrzewanie.
Kiedy woda cieknie z kranu,
Nad tą stratą się zastanów
Krótki prysznic biorąc śmiało
Wannę wody oszczędź całą
Lej mniej wody do czajnika,
Bo oszczędność stąd wynika
Pustej izbie mrok nie szkodzi,
Więc gaś światło gdy wychodzisz!