Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku ten dzień wypada w niedzielę. W naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodziliśmy 18 listopada.

Co roku UNICEF zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Tego dnia uczniowie byli u ubrani na niebiesko a przez szkolny radiowęzeł uczennice klasy ósmej zaprezentowały informacje o prawach dzieci i przeczytały opowiadanie na temat przestrzegania zarówno praw jak i obowiązków.

Każde dziecko, niezależnie od kraju, w którym mieszka, od pochodzenia czy wyznania, ma swoje prawa. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. Konwencja wyjaśnia kim są dzieci, jakie mają prawa i jakie obowiązki rządzący mają wobec nich. Wszystkie prawa są ze sobą powiązane, są jednakowo ważne i nie można ich odbierać dzieciom. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to okazja, by edukować najmłodszych

w zakresie swoich praw i przybliżyć im tę tematykę.