Projekt „Mistrzyni Szymborska”

Ustanowienie przez Senat RP roku 2023 rokiem Wisławy Szymborskiej to wspaniała okazja do upamiętnienia osiągnięć wybitnej noblistki. Z tej okazji zrodził się pomysł, by zorganizować ogólnopolski projekt, w realizację którego włączone zostaną wszystkie chętne szkoły.

Nasza szkoła z przyjemnością dołączyła do projektu „Mistrzyni Szymborska”, aby przybliżyć uczniom postać noblistki. Poniżej przedstawiamy relacje z naszych działań.

– Wymieniliśmy się zakładkami do książek, przesyłając sobie wzajemnie pozdrowienia, (bardzo ciekawy pomysł na nawiązanie relacji miedzy szkołami).

–  Zainspirowane wierszem „Nic dwa razy się nie zdarza” dziewczynki z koła bibliotecznego, przy wspólnym śpiewaniu wykonały plakat interpretujący tekst.

– Przeprowadziliśmy lekcje biblioteczne na temat powyższego wiersza i jego odbioru przez uczniów klas czwartych, piątych i siódmych. Finałem tych zajęć jest filmik do wglądu na Youtube (link poniżej).

– Uczniowie klas ósmych wykonali lapbooki prezentujące poetkę i jej życie, a w naszej bibliotece przez czas trwania projektu była wystawa przedstawiająca noblistkę. Nie mogło oczywiście zabraknąć odniesienia do wiersza „Kot w pustym mieszkaniu” do którego nasi uczniowie stworzyli kolaże.

Ostatnim działaniem na upamiętnienie roku Wisławy Szymborskiej będzie graffiti na ścianie pomiędzy klasami polonistów, prezentujące poetkę i jej wiersz. Projekt przedstawiamy poniżej.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom projektu i życzymy wspaniałych wakacji.