Lekcja z Bakcylem „Twoje pieniądze”

W dniach 15.12.2023 i 18.12.2023 uczniowie klas VI e i VII d wzięli udział w lekcji na temat „Twoje pieniądze” poprowadzonej przez p. Magdalenę Skwarską.

Spotkanie odbyło się on-line w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL.

Lekcja „Twoje pieniądze” rozpoczęła cykl lekcji dla klas VI-VIII w szkołach podstawowych. Dotyczy kwestii kluczowych – znaczenia oszczędzania i planowania własnych finansów. W odniesieniu do realiów portfela ucznia omówiono, jak organizować finanse osobiste z uwzględnieniem przychodów (np. kieszonkowego), wydatków, a przede wszystkim planowania oszczędności i tworzenia funduszu bezpieczeństwa. Uczniowie poznali różnorodność sposobów płacenia kiedyś i dziś, w tym na czym polega obrót bezgotówkowy.

Główne zagadnienia:

1. Co to jest pieniądz?
  • zarys historii pieniądza: od wymiany towarów do pieniądza elektronicznego
  • obrót pieniądza dzisiaj (formy płatności)
  1. Przychody i wydatki w codziennym życiu:
  • dochody, czyli skąd mamy pieniądze
  • wydatki: stałe, zmienne i opcjonalne
  1. Oszczędzanie, planowanie wydatków:
  • budżet – ważne narzędzie w zarządzaniu finansami
  1. Zabezpieczenie na „czarną godzinę” – fundusz bezpieczeństwa

Po lekcji uczeń:

• docenia znaczenie systematycznego oszczędzania