RAZEM DLA AUTYZMU – PODSUMOWANIE UROCZYSTOŚCI

W kwietniu nasza szkoła po raz drugi zainicjowała głogowskie obchody Dni Autyzmu. Termin nie był przypadkowy, bo kwiecień to właśnie miesiąc świadomości autyzmu. Do uroczystości przyłączyło się wiele placówek z Głogowa i okolic.
11 kwietnia 2024 r. odbyły się „Niebieskie Igrzyska”, które miały na celu włączanie dzieci z autyzmem – i nie tylko – w pokonywanie własnych barier, budowanie wiary we własne możliwości, umacnianie więzi między dziećmi poprzez doskonalenie sprawności motorycznych. Zabawa pozbawiona była rywalizacji – wszyscy byli wygranymi, bo każdy dał z siebie tyle i potrafił! 14 stacji z konkurencjami, muzyczna rozgrzewka oraz goście specjalni z głogowskiego klubu piłkarskiego Chrobry Głogów oraz Tygrysek – klubowa maskotka, motywowali dzieci i zagrzewali do walki.
18 kwietnia 2024 r. po raz drugi odbył się „Niebieski Marsz”, który przeszedł ulicami naszego miasta. Celem przemarszu było przybliżenie społeczeństwu naszego miasta problematyki dzieci ze spektrum autyzmu oraz wsparcie ich rodzin. Podczas marszu dzieci rozdawały przechodniom przygotowane wcześniej ciasteczka, do których dołączone były sentencje uświadamiające czym jest autyzm. W marszu wzięli udział uczniowie, rodzice i nauczyciele 20 placówek, w sumie około 800 osób! Dominującym kolorem był niebieski. Uczniowie byli wyposażeni we własnoręcznie wykonane transparenty. Miejscem docelowym był Ratusz, przed którym uczestników powitał Prezydent miasta pan Rafael Rokaszewicz oraz dyrektor naszej szkoły pan Paweł Jamróz. Głos zabrała również pani Mariola Popek – organizatorka przedsięwzięcia z poprzedniego roku, która pokazała puchary zdobyte w poprzednim roku przez nasze miasto. Przed Ratuszem dostępna była galeria zdjęć poświęcona wspomnieniom z Niebieskich Igrzysk. Uroczystość uświetniły występy naszych uczniów. W tym roku uczniowie ze spektrum autyzmu opowiedzieli o swoich pasjach, nietypowych umiejętnościach i codziennym życiu z autyzmem. Były to wyjątkowe fakty, które rozweselały, ciekawiły a także skłaniały do refleksji. Podsumowaniem spotkania było zapalenie niebieskich świec dymnych, dające wiarę dzieciom z autyzmem w to, że dostrzegamy ich trudności, a także widzimy ich wyjątkowość. Głogów znów zaświecił się na niebiesko.
Do uświetnienia uroczystości przyczyniły się następujące placówki:
– Przedszkole Publiczne nr 19
– Przedszkole Publiczne nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi
– Przedszkole Niepubliczne „Wyspa Skarbów”
– Przedszkole Niepubliczne “Akademia Pana Kleksa “
– Szkoła Podstawowa nr 2
– Szkoła Podstawowa nr 3
– Szkoła Podstawowa nr 6
– Szkoła Podstawowa nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi
– Szkoła Podstawowa nr 9
– Szkoła Podstawowa nr 10
– Szkoła Podstawowa nr 11