Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

PRIMA APRILIS- ŚWIĘTO FIGLI , DOWCIPÓW I ŻARTÓW

Prima Aprilis 2020 – co oznacza i kiedy świętujemy?

Prima Aprilis z języka łacińskiego oznacza nic innego jak po prostu pierwszy dzień kwietnia. To właśnie wtedy miliony osób na całym świecie świętuje dzień żartów, kawałów oraz celowego wprowadzania w błąd innych. Im więcej osób nabrało się na danego psikusa, tym lepiej.

W tym roku Prima Aprilis wypada 1 kwietnia – w środę.

Historie związane z Prima Aprilis

Obchodzenie Prima Aprilis sięga czasów starożytnych – prawdopodobnie święto to wywodzi się od rzymskich Cerealiów. Bogini Ceres, poszukując swojej porwanej córki, miała zostać wyprowadzona w pole. Podobnie interpretowali to Grecy, wspominając mit o Demeter i Korze, kiedy to Kora wraz z początkiem kwietnia została porwana do Hadesu, a Demeter, szukając jej, została zwiedziona przez echo.

Co ciekawe, wiele lat temu w Europie wierzono, że właśnie 1 kwietnia duchy zmarłych zaczynają mścić się na żywych, sprowadzając przy okazji nieszczęścia. Z czasem, według tradycji chrześcijańskiej, zaczęto je kojarzyć z Judaszem Iskariotą urodzonym pierwszego kwietnia. Stąd święto kłamstwa, nieprawdy i fałszu.

Obchody Prima Aprilis – gdzie się świętuje?

Prima Aprilis obchodzone jest niemal na całym świecie. Jednak przybiera różne nazwy, np.:

  • w krajach anglojęzycznych – Dzień Kwietniowych Głupców
  • we Francji – Dzień Kwietniowej Ryby
  • w Szkocji – Dzień Polowania na Głupca
  • na Litwie – Dzień Kłamcy
  • w Portugalii – Dzień Kłamstwa
  • w Rosji – Dzień śmiechu

W większości krajów żarty można robić praktycznie przez cały dzień, jednak przyjęło się, że w Australii, RPA oraz Wielkiej Brytanii robienie psikusów dozwolone jest jedynie do południa.

Tego dnia w wielu krajach organizuje się także różnego rodzaju pochody klaunów oraz festyny z grami i zabawami.

Warto zaznaczyć, że kraje hiszpańskojęzyczne obchodzą odpowiednik Prima Aprilis 3 miesiące wcześniej – 28 grudnia. To właśnie wtedy przypada katolickie święto – Dzień Niewiniątek.

Prima Aprilis w Polsce

Zwyczaj robienia żartów 1 kwietnia przywędrował do nas z zachodu. W takiej formie jaką znamy Prima Aprilis zaczął być obchodzony w Polsce już w XVII wieku. jednak niektórzy wciąż podchodzili do tego poważnie. Przykład może stanowić sojusz antyturecki z Leopoldem I Habsburgiem, który został podpisany 1 kwietnia 1683 roku, lecz antydatowany na dzień wcześniej – 31 marca – aby data dnia żartów nie widniała na dokumencie i nie była powodem ewentualnego podważenia jego prawdziwości.

Oprócz 1 kwietnia w wielu regionach Polski jako dzień żartów obchodzi się także święto św. Grzegorza, przypadające na 12 marca.

Żarty oraz dowcipy na Prima Aprilis

Kwarantanna oraz obowiązek pozostania w domu z powodu epidemii koronawirusa nieco ogranicza pole manewru, jeśli chodzi o primaaprilisowe żarty. Jednak kilka  dowcipów możecie bez problemy zrobić swoim współlokatorom, nie wychodząc przy tym z domu. Wiele pomysłów na figle znajdziecie w Internecie. Pamiętajcie, że żart lub psikus jest śmieszny tylko wtedy, gdy śmieją się obie strony 🙂 

 

Uczestniczymy w programach: