Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

Co roku w ostatnią niedzielę września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych i języka migowego.

Święto zostało uchwalone przez Światową Federację  Głuchych w 1958 r. Celem święta jest zwrócenie uwagi na problemy, prawa, obawy i osiągnięcia osób niesłyszących. Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych.

Wiele wybitnych postaci na przestrzeni wieków udowodniło, że ludzi głuchych lub niedosłyszących istotnie niewiele ogranicza. Do tego grona należą m.in. Ludwig van Beethoven, Francisco Goya, Thomas Edison.

Czy wiecie, że?

Osoby głuche i niedosłyszące przeżywają muzykę tak jak każdy z nas. Odbierają ją po prostu trochę inaczej – przez wibrację, ruch ciała, światła, dotyk i oczywiście zabawę.

Nasza szkoła dołączyła do akcji

#JaKochamMuzykę – zamigaj razem z nami!

W ten sposób dołączyliśmy do grona osób wspierających głuche i niedosłyszące dzieci.

Solidaryzując się z osobami głuchymi i niedosłyszącymi uczniowie klasy VI d, wzięli udział w Akcji Migamy Jabłuszko, która polegała na wykonaniu piosenki pt.  ,,Jabłuszko rumiane” z elementami polskiego języka migowego. Inicjatywa ta miała na celu podniesienie świadomości na temat osiągnięć i problemów osób głuchych lub niedosłyszących.