6c i 6d patriotycznie

Uczniowie klas szóstych – patriotycznie

Z okazji Świąt Majowych uczniowie klas 6c i 6d udali się z wiązanką biało – czerwonych kwiatów pod pomnik wielkiego Polaka, który jest jednym z Patronów 2022 roku (200. rocznica śmierci). Z czym przede wszystkim kojarzymy postać Józefa Wybickiego, bo o niego tutaj chodzi? Oczywiście Polacy są Mu wdzięczni za Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, która od roku 1927 stała się polskim hymnem narodowym. Niewielu jednak wie, że Józef Wybicki był również prawnikiem, politykiem, a nawet żołnierzem! Warto też wiedzieć, że bliskie relacje łączyły go z Janem Henrykiem Dąbrowskim, Stanisławem Augustem Poniatowskim, Tadeuszem Kościuszką i Napoleonem Bonapartem. Z tym ostatnim w latach 1813 – 1814 przebywał w naszym mieście, w Głogowie, stąd wziął się pomysł głogowian na upamiętnienie wielkiego Polaka i postawienie pomnika, który od roku 2018 stoi na placu Umińskiego, niedaleko Kościoła św. Mikołaja. Wycieczka piesza klas szóstych odbyła się w przededniu Święta Narodowego, bo przecież Józef Wybicki wielkim patriotą był! Po powrocie do szkoły uczniowie dodatkowo upamiętnili postać Józefa Wybickiego pięknymi podziękowaniami, które przygotowali w klasach. Józefie Wybicki – DZIĘKUJEMY.